Klatka dla gryzoni – do czego służy?

Odpowiednia klatka dla gryzoni ma ogromne znaczenie kiedy decydujemy się na posiadanie gryzonia w swoim domu. Prawidłowo dobrana powinna spełniać kilka kluczowych funkcji.

Jaki rozmiar powinna mieć klatka dla gryzoni?

Właściwej wielkości przestrzeń życiowa, czyli klatka jest kluczowym elementem posiadania zdrowych i bezpiecznych gryzoni. Wiele klatek sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest zbyt małych, aby gryzonie mogły cieszyć się dobrą jakością życia i wykazywać naturalne zachowanie. Wszystkie gryzonie powinny mieć odpowiednią przestrzeń do ruchu. Adekwatnej wielkości klatka dla gryzoni pozwala im wypróżniać się i gniazdować w różnych miejscach. Wiele gryzoni chętnie skorzysta z kuwet w klatce.

klatka dla gryzoni z szarą kuwetą

Cechy odpowiedniej klatki dla gryzoni

Poza odpowiednim rozmiarem klaki dla gryzoni powinna posiadać szereg innych cech:

  • klatki muszą mieć wytrzymałe zatrzaski, ponieważ gryzonie są bardzo zdolnymi uciekinierami i mogą sobie otworzyć klatkę poprzez podniesienie zatrzasku lub nawet go przegryźć kiedy odkryją, że jest to kluczowe miejsce do wyjścia. Bezpieczne schronienie jest szczególnie ważne, jeśli w domu są inne zwierzęta,
  • każda klatka dla gryzoni musi być łatwa do czyszczenia, ponieważ złe warunki sanitarne mogą powodować choroby tych zwierząt,
  • wykonana z odpowiedniego tworzywa — drewno nie nadaje się do tego, ponieważ gryzonie uwielbiają przegryzać włókna drewna i po czasie na pewno znajdą drogę ucieczki.

 O czym warto posiadając klatkę dla gryzoni?

Przede wszystkim o odpowiedniej ilości i jakości podłoża w klatce. Trociny muszą być czyste i w ilości, która umożliwi gryzoniowi schowanie się w utworzonej z nich norce.