Preparaty przeciw kleszczom dla psów

obroża odstraszająca kleszcze u psów

Kleszcze to bardzo uciążliwe insekty. Są niebezpieczne dla zdrowia – zarówno psiego jak i ludzkiego. Kleszcze przenoszą wiele chorób, między innymi zapalenie opon mózgowych czy boreliozę. Z tego powodu, za każdym razem gdy wycieczka planowana jest po terenach na których mogą żyć kleszcze, warto odpowiednio się ubrać – zakryte buty oraz długie spodnie to absolutna podstawa. Jak jednak przed kleszczami uchronić psiaka?

Obroże przeciw kleszczom

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są specjalistyczne obroże odstraszające kleszcze. Zapobiegają one również zagnieżdżeniu się w sierści psa pcheł. Obroża przeciw kleszczom to dosyć duży jednorazowy wydatek. Ich ceny zaczynają się w granicach kilkudziesięciu złotych. Warto mieć na uwadze jednak to, że obroża taka zachowuje swoja skuteczność przez kilka miesięcy, czyli de facto wydatek taki ponosi się raz, a maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Przed założeniem psu takiej obroży, należy się dokładnie zapoznać z ulotką informacyjną i dołączonym instruktarzem. Obroża taka będzie skuteczna, ale tylko pod warunkiem, że będzie miała stały kontakt ze skórą psiaka.

Krople na kleszcze

Inną możliwością ochrony zwierzęcia przed ugryzieniem kleszczy jest zakrapianie jego skóry specjalnymi preparatami. Są one dużo tańsze niż wspomniana wcześniej obroża, jednak cechują się krótkotrwałym działaniem. Aby zapewnić zwierzęciu ciągłość ochrony trzeba zakrapianie skóry w okolicach łopatek powtarzać średnio co cztery tygodnie. Należy mieć również na uwadze to, aby przez kilka dni w czasie zakrapiania skóra psa nie była narażona na kontakt z wodą, czyli trzeba w tym okresie zrezygnować z kąpieli psa. Obroże są zdecydowanie mniej wymagające niż zakrapiacze. Decyzja o najlepszej profilaktyce należy jednak zawsze do właściciela czworonoga, który musi zdecydować, co jego zdaniem będzie skuteczniejsze.