Szelki, czy obroża? Co wybrać dla swojego psa?

Opinii na temat wyboru pomiędzy obrożą, a szelkami dla psa jest tyle samo co właścicieli. Każda z tych dwóch opcji ma swoje wady i zalety, wiele zależy również od upodobań właścicieli. Czy jednak nie ma zupełnie obiektywnych aspektów, które przemawiały by za jedną z tych dwóch możliwości?

idealna obroża dla małego psa

Szelki, czy obroża?

Wybór pomiędzy szelkami, a obrożą powinien być podyktowany kilkoma bardzo szczególnymi aspektami. W trakcie dokonywania zakupu trzeba wziąć pod uwagę takie cechy psa jak jego wiek, rasę, a także charakter i usposobienie.

Wiek psa

Wiek w jakim znajduje się pies jest niezwykle istotny przy wyborze pomiędzy obrożą a szelkami.
Dla młodych psów zdecydowanie lepszym wyborem będzie obroża. Obroże dla psów pozwalają łatwiejsze zapanowanie na rozhasanymi szczeniakami. Dzięki nim łatwiej nauczymy malca poprawnie spacerować na smyczy.

Natomiast szelki znajdą lepsze zastosowanie w przypadku psów już dojrzałych, głównie z powodów zdrowotnych. Z biegiem lat psia tchawica traci na elastyczności i obroża mogłaby spowodować jej uszkodzenie. Z tego też powodu bezpieczniej jest zamienić obroże na szelki, które nie powodują ucisku i są znacznie bezpieczniejsze.

Wielkość psa

W tym aspekcie wybór jest bardzo prosty do określenie i głównie determinuje go szerokość pasków i luz jaki powstanie pomiędzy szyją psa, a paskami. Im większy pies, tym większa powinna być szerokość pasków, natomiast wolna przestrzeń pomiędzy szyją, a uprzężą powinna z łatwością pomieścić dwa palce.

Charakter psa

W przypadku dużych i ruchliwych psach, lepszy wyborem będzie zakładanie psu obroży. Pozwoli ona na łatwiejsze kontrolowanie psa i ułatwi jego okiełznanie. Natomiast szelki lepiej jest zakładać psu łagodniejszemu i spokojniejszemu, który potrafi chodzić na smyczy i większe panowanie nad nim nie jest potrzebne.